مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد
مفتول مس از کاتد

مفتول مس از کاتد

استاندارد:

ASTM B 49

خواص مکانیکی و فیزیکی:


  • قطر مفتول مس: 8±0.2mm
  • هدایت الکتریکی: 101IACS≤
  • استحکام کششی: 225-235N/mm²
  • درصد ازدیاد طول نسبی: 38%≤
  • تعداد پیچش تا شکست: 45Turns<
  • میزان اکسیژن: 150-350 ppm
  • خلوص: Cu + Ag ≤ 99.99 Max.

تولید مفتول مسی با استفاده از کاتد مس به کمک سیستم ریخته گری پیوسته (چرخ و تسمه) و عملیات تولید شمش طی فرایند نورد گرم صورت می‌پذیرد.

فرایند فوق را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

1-آماده‌سازی مذاب (کوره وعوامل وابسته)
2- ریخته‌گری پیوسته
3-نورد پیوسته
4-عملیات سطحی نهایی

کوره و آماده سازی مذاب

شارژ

در این مرحله مواد اولیه داخل کوره شارژ می‌شود . به میزان تولید مورد نظر، مواد اولیه شارژ می‌شود و این مرحله پیوسته ادامه دارد.

ریخته گری پیوسته

مزیت روش پروپرزی نسبت به سایر روش‌های ریخته‌گری پیوسته به خاطر کارکرد منحصر به فرد چرخ و تسمه است در این روش سرعت تولید بالا و یکنواختی ساختاری، شرایط را برای نورد پیوسته به آسانی فراهم می‌کند.

نورد گرم

فرآیند نورد گرم در سیستم پروپرزی مرهون ریخته‌گری مناسب و سرعت نسبتاّ بالا در قسمت ریخته گری است. هر چه شمش تولید شده در قسمت ریخته‌گری از لحاظ پارامترهای متالوژیکی مناسب‌تر باشد فرآیند نورد گرم به‌راحتی انجام می‌شود.

عملیات سطحی نهایی

مفتول مس پس از خروج از دستگاه نورد به جهت دمای نسبتاّ بالا مستعد اکسیده شدن است. بنابراین لازم است به نحوی از اکسیده شدن آن جلوگیری شود. لذا در این مرحله عملیات سطحی و کاهش دمای مفتول مس تا دمای محیط ضروری به نظر می‌رسد. مفتول مس از کاتد در حین عبور از مسیر تولید در اثر پاشش محلول مخصوص به رنگ صورتی درامده و دمای آن تا حد امکان کاهش می‌یابد. سپس به وسیله جریان باد، سطح مفتول مس خشک شده و به مرحله نهایی، که مرحله جلای مفتول مسی است، هدایت می‌شود.

مفتول مس از کاتد در مسیر نهایی حالت حلقه‌ای به خود گرفته و به صورت کویل در سبد پیچیده می‌شود. در انتها تست های کنترل کیفی انجام شده و در صورت تایید نهایی بسته‌بندی می‌شود.

دیگر محصولات مسی صنایع مس کاوه
سیم مسی سایز شده

سیم مسی سایز شده

مفتول مسی ۸ میلیمتری تولیدی صنایع مس کاوه که از ماده اولیه کاتد یا ضایعات تولیده شده است، در صورت نیاز به شرکت بافه رعد کاوه تحویل داده می‌شود تا به سیم های کشیده شده و استرند شده در سایزهای مختلف تبدیل گردد.

 

مفتول مس از ضایعات

مفتول مس از ضایعات

این نوع از مفتول مسی ۸ میلیمتری تولیدی صنایع مس کاوه، از ضایعات مس بازیافت شده و پس از طی فرآیندهای شارژ، تصفیه و ریخته‌گری، تولید می‌شود.

 


پست‌ها
مس چیست و چه کاربردی دارد؟
اخبار و مقالات

در طبیعت فلزهای زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها مفید و کاربردی هستند یکی از این فلزها فلز مس است. فلزهای موجود در طبیعت در ابتدا از معادن استخراج می‌شوند و برای خالص سازی و جداسازی ناخالصی‌ها به کارخانه‌ها فرستاده می‌شوند و بعد در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد تا قابل استفاده شود.

مس چیست و چه کاربردی دارد؟
کاربرد مس در صنعت خودروسازی
اخبار و مقالات

مس فلزی به رنگ مایل به قرمز است که به وفور در طبیعت یافت می‌شود و از آلیاژهای مختلف آن در صنایع گوناگون استفاده‌های فراوانی می‌شود. آلیاژهای مس در سه دسته‌ی مس خالص، برنج (ترکیب مس و روی) و برنز (ترکیب مس و قلع) تقسیم بندی می‌شوند. این آلیاژها ممکن است به صورت کارشده یا ریخته‌گری باشند. مس ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر فلزات متمایز می‌کند.

کاربرد مس در صنعت خودروسازی
مس و کاربردهای آن
اخبار و مقالات

مس فلزی بسیار پر کاربرد در زندگی بشر از گذشته تا کنون بوده ‌است. با پیشرفت علم باستان‌شناسی و کشف مصنوعات مسی، می‌توان گفت که این فلز احتمالا فلزی شناخته شده در میان مردم باستان بوده‌ که از آن برای ساخت ابزار و یا تجهیزات مورد نیاز خود استفاده می‌کردند.

مس و کاربردهای آن
کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل
اخبار و مقالات

سیم مسی دارای خاصیت رسانایی برق و حرارت، انعطاف‌پذیری، پایداری در مقابل فرسودگی، توانایی و کاربرد در ماشین‌سازی، مقاومت کششی، ویژگی آلیاژی و و خاصیت شکل‌پذیری در خیلی بالایی است. در واقع فلز مس است که این خصوصیات کاربردی را جهت به‌کارگیری در صنایع مختلف برای سیم‌های مسی ایجاد کرده است. این سیم‌ها در قسمت‌ها و محیط‌های متفاوتی تحت عنوان یک محصول واسطه‌، کاربری‌های زیادی ارائه می‌دهند. سیم‌های مسی در صنعت حمل و نقل شامل جاده‌ها، ریل راه‌آهن‌ها، هواپیما، خودرو، اتوبوس‌ها، تریلر‌ها و همچنین صنایع مرتبط با حمل و نقل فضایی کاربرد دارد. در ادامه به توضیح کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل خواهیم ‌پرداخت.

کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل