مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات
مفتول مس از ضایعات

مفتول مس از ضایعات

استاندارد:

ASTM B 49

خواص مکانیکی و فیزیکی:


 • قطر مفتول مس: 8±0.2mm
 • هدایت الکتریکی: 100IACS≤
 • استحکام کششی: 220-250N/mm²
 • درصد ازدیاد طول نسبی: 36%≤
 • تعداد پیچش تا شکست: 42Turns<
 • میزان اکسیژن: 140-220 ppm
 • خلوص: Cu + Ag ≥ 99.92 Min.

جهت تولید مفتول مسی با استفاده از ضایعات لازم است که ابتدا مذاب به لحاظ ترکیب شیمیایی و خواص متالوژیکی، آماده شده و سپس به کمک سیستم ریخته‌گری پیوسته (چرخ و تسمه) عملیات تولید شمش طی فرایند نورد گرم صورت پذیرد.

فرایند فوق را می‌توان به چهار مرحله تقسیم کرد:

1-آماده سازی مذاب (کوره وعوامل وابسته)
2- ریخته گری پیوسته
3-نورد پیوسته
4-عملیات سطحی نهایی

کوره وآماده سازی مذاب

 • شارژ

در این مرحله مواد اولیه داخل کوره شارژ می‌شود. در هر مرحله کوره به میزان ۸ تا ۱۰ تن شارژ می‌شود. سپس سطح مذاب کنترل شده و در صورت نیاز شارژ تکرار می‌شود. پس از پرشدن کوره و دستیابی به دمای مناسب مرحله بعد انجام می‌شود.

 • آنالیز مذاب

پس از ذوب مواد اولیه و رسیدن به دمای مناسب، از مذاب نمونه تهیه شده و ترکیبات شیمیایی آن به وسیله دستگاه اسپکترو مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس با توجه به میزان ناخالصی‌ها مراحل تصفیه برای مذاب در نظر گرفته می‌شود.

 • تصفیه مذاب

الف- افزودن مواد و سرباره‌سازی

در این مرحله با در نظر گرفتن آنالیز مذاب از افزودنی‌ها جهت تصفیه استفاده می‌شود به این طریق که مواد مذکور به مقدار مشخص به مذاب اضافه می‌شود. این پروسه موجب می‌شود تا ناخالصی‌ها جدا و در سطح ذوب معلق شوند.

ب- سرباره‌گیری

در این مرحله عمل حذف ناخالصی‌ها از مذاب انجام می‌پذیرد. پس از این مرحله مجددا از مذاب نمونه‌گیری شده و آنالیز می‌شود و در صورت مطابقت با استاندارد محصول، کوره برای عملیات بعدی آماده می‌شود. در غیر این صورت بر حسب مورد فرآیند تصفیه ادامه می‌یابد.

 • احیا

پس از اتمام فرآیند تصفیه، عملیات احیا صورت می‌پذیرد. مدت زمان احیا به صورت تجربی تعیین می‌گردد. پس از اتمام فرآیند احیا مجددا نمونه‌برداری و در صورت مناسب بودن پارامترهای مذاب، مقدمات فرآیند تولید مفتول مس آماده می‌شود.

ریخته گری پیوسته

مزیت روش پروپرزی نسبت به سایر روش‌های ریخته گری پیوسته به خاطر کارکرد منحصر به فرد چرخ و تسمه است در این روش سرعت تولید بالا و یکنواختی ساختاری، شرایط را برای نورد پیوسته به آسانی فراهم می‌کند.

نورد گرم

فرآیند نورد گرم در سیستم پروپرزی مرهون ریخته گری مناسب و سرعت نسبتاّ بالا در قسمت ریخته گری است. هرچه شمش تولید شده در قسمت ریخته گری از لحاظ پارامترهای متالوژیکی مناسب‌تر باشد فرآیند نورد گرم به‌راحتی انجام می‌شود.

عملیات سطحی نهایی

مفتول مس پس از خروج از دستگاه نورد به جهت دمای نسبتاّ بالا مستعد اکسیده شدن است. بنابراین لازم است به نحوی از اکسیده شدن آن جلوگیری شود. لذا در این مرحله عملیات سطحی و کاهش دمای مفتول مس از ضایعات تا دمای محیط ضروری به نظر می‌رسد. مفتول مس در حین عبور از مسیر تولید در اثر پاشش محلول مخصوص به رنگ صورتی درامده و دمای آن تا حد امکان کاهش می‌یابد. سپس به وسیله جریان باد، سطح مفتول مس خشک شده و به مرحله نهایی، که مرحله جلای مفتول مسی است هدایت می‌شود.

مفتول مس در مسیر نهایی حالت حلقه‌ای به خود گرفته و به صورت کویل در سبد پیچیده می‌شود. در انتها تست های کنترل کیفی انجام شده و در صورت تایید نهایی بسته‌بندی می‌شود.

دیگر محصولات مسی صنایع مس کاوه
سیم مسی سایز شده

سیم مسی سایز شده

مفتول مسی ۸ میلیمتری تولیدی صنایع مس کاوه که از ماده اولیه کاتد یا ضایعات تولیده شده است، در صورت نیاز به شرکت بافه رعد کاوه تحویل داده می‌شود تا به سیم های کشیده شده و استرند شده در سایزهای مختلف تبدیل گردد.

 

مفتول مس از کاتد

مفتول مس از کاتد

این نوع از مفتول مسی تولیدی صنایع مس کاوه از ماده اولیه کاتد تولید می‌شود. کاتدها در کوره‌های شافت و با طی کردن مراحل ریخته‌گری تبدیل به مفتول مس ۸ میلیمتری می‌شوند.


پست‌ها
مس چیست و چه کاربردی دارد؟
اخبار و مقالات

در طبیعت فلزهای زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها مفید و کاربردی هستند یکی از این فلزها فلز مس است. فلزهای موجود در طبیعت در ابتدا از معادن استخراج می‌شوند و برای خالص سازی و جداسازی ناخالصی‌ها به کارخانه‌ها فرستاده می‌شوند و بعد در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد تا قابل استفاده شود.

مس چیست و چه کاربردی دارد؟
کاربرد مس در صنعت خودروسازی
اخبار و مقالات

مس فلزی به رنگ مایل به قرمز است که به وفور در طبیعت یافت می‌شود و از آلیاژهای مختلف آن در صنایع گوناگون استفاده‌های فراوانی می‌شود. آلیاژهای مس در سه دسته‌ی مس خالص، برنج (ترکیب مس و روی) و برنز (ترکیب مس و قلع) تقسیم بندی می‌شوند. این آلیاژها ممکن است به صورت کارشده یا ریخته‌گری باشند. مس ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر فلزات متمایز می‌کند.

کاربرد مس در صنعت خودروسازی
مس و کاربردهای آن
اخبار و مقالات

مس فلزی بسیار پر کاربرد در زندگی بشر از گذشته تا کنون بوده ‌است. با پیشرفت علم باستان‌شناسی و کشف مصنوعات مسی، می‌توان گفت که این فلز احتمالا فلزی شناخته شده در میان مردم باستان بوده‌ که از آن برای ساخت ابزار و یا تجهیزات مورد نیاز خود استفاده می‌کردند.

مس و کاربردهای آن
کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل
اخبار و مقالات

سیم مسی دارای خاصیت رسانایی برق و حرارت، انعطاف‌پذیری، پایداری در مقابل فرسودگی، توانایی و کاربرد در ماشین‌سازی، مقاومت کششی، ویژگی آلیاژی و و خاصیت شکل‌پذیری در خیلی بالایی است. در واقع فلز مس است که این خصوصیات کاربردی را جهت به‌کارگیری در صنایع مختلف برای سیم‌های مسی ایجاد کرده است. این سیم‌ها در قسمت‌ها و محیط‌های متفاوتی تحت عنوان یک محصول واسطه‌، کاربری‌های زیادی ارائه می‌دهند. سیم‌های مسی در صنعت حمل و نقل شامل جاده‌ها، ریل راه‌آهن‌ها، هواپیما، خودرو، اتوبوس‌ها، تریلر‌ها و همچنین صنایع مرتبط با حمل و نقل فضایی کاربرد دارد. در ادامه به توضیح کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل خواهیم ‌پرداخت.

کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل