سیم مسی بهتر است یا سیم آلومینیومی
اخبار و مقالات

مس و آلومینیوم دو رقیب دیرینه می‌باشند. این رقابت در بستر ایجاد بهترین ساختار برای تولید یک سیم نیز جریان دارد. لذا این سوال مطرح می‌شود که سیم مسی بهتر است یا آلومینیومی؟

سیم مسی بهتر است یا سیم آلومینیومی
کاربرد های سیم مسی
اخبار و مقالات

فلز مس یکی از پرطرفدارترین فلز در جهان است. زیرا این فلز دارای ویژگی‌های خاصی است. معمولا در این سیم های مسی از روکش‌های عایق و نسوز نیز استفاده می‌شود. عموما از این سیم‌ها در سیم برق، سیم تلفن و... تا حد زیادی استفاده می‌شود.

کاربرد های سیم مسی
قیمت عمده مفتول مس
اخبار و مقالات

مفتول مس یا سیم مسی  رشته ای باریک و طلایی رنگ است. تولید کنندگان مس در حال حاضر و در عصر جدید از مس برای اموری ضروری و مهم استفاده می کنند، در واقع به دلیل رشد قیمتی این سیم کاربرد آن را تا حدودی کم کرده و در جاهایی که واقعا احساس نیاز می شود، از آن خریداری و استفاده می کنند.

قیمت عمده مفتول مس
انواع سیم مسی
اخبار و مقالات

سیم های مسی انواع مختلفی دارند که در این محتوا در مورد انواع مختلف و متنوع آن صحبت می‌کنیم. دسته‌بندی سیم های مسی عبارتند از: سیم مسی لاکی، مفتول مسی، افشان، نازک، ضخیم، روکش دار، بدون روکش که هر یک کاربردی خاص دارند.

انواع سیم مسی
خرید و فروش مقتول مس
اخبار و مقالات

مفتول مس در عصر حاضر جایگاهی ویژه در بین صنایع و کمپانی‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، پیدا کرده است. این تجهیزات امروزه از محبوبیت فراوانی برخوردار شده‌اند، بنابراین نباید از کاربردهای فراوان سیم مسی غافل شد. در اداممه راجع به خرید، فروش این فلز پرکاربرد و پرطرفدار می‌پردازیم.

خرید و فروش مقتول مس
مس چیست و چه کاربردی دارد؟
مس چیست و چه کاربردی دارد؟
اخبار و مقالات

در طبیعت فلزهای زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها مفید و کاربردی هستند یکی از این فلزها فلز مس است. فلزهای موجود در طبیعت در ابتدا از معادن استخراج می‌شوند و برای خالص سازی و جداسازی ناخالصی‌ها به کارخانه‌ها فرستاده می‌شوند و بعد در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد تا قابل استفاده شود.

کاربرد مس در صنعت خودروسازی
کاربرد مس در صنعت خودروسازی
اخبار و مقالات

مس فلزی به رنگ مایل به قرمز است که به وفور در طبیعت یافت می‌شود و از آلیاژهای مختلف آن در صنایع گوناگون استفاده‌های فراوانی می‌شود. آلیاژهای مس در سه دسته‌ی مس خالص، برنج (ترکیب مس و روی) و برنز (ترکیب مس و قلع) تقسیم بندی می‌شوند. این آلیاژها ممکن است به صورت کارشده یا ریخته‌گری باشند. مس ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از دیگر فلزات متمایز می‌کند.

مس و کاربردهای آن
مس و کاربردهای آن
اخبار و مقالات

مس فلزی بسیار پر کاربرد در زندگی بشر از گذشته تا کنون بوده ‌است. با پیشرفت علم باستان‌شناسی و کشف مصنوعات مسی، می‌توان گفت که این فلز احتمالا فلزی شناخته شده در میان مردم باستان بوده‌ که از آن برای ساخت ابزار و یا تجهیزات مورد نیاز خود استفاده می‌کردند.

کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل
کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل
اخبار و مقالات

سیم مسی دارای خاصیت رسانایی برق و حرارت، انعطاف‌پذیری، پایداری در مقابل فرسودگی، توانایی و کاربرد در ماشین‌سازی، مقاومت کششی، ویژگی آلیاژی و و خاصیت شکل‌پذیری در خیلی بالایی است. در واقع فلز مس است که این خصوصیات کاربردی را جهت به‌کارگیری در صنایع مختلف برای سیم‌های مسی ایجاد کرده است. این سیم‌ها در قسمت‌ها و محیط‌های متفاوتی تحت عنوان یک محصول واسطه‌، کاربری‌های زیادی ارائه می‌دهند. سیم‌های مسی در صنعت حمل و نقل شامل جاده‌ها، ریل راه‌آهن‌ها، هواپیما، خودرو، اتوبوس‌ها، تریلر‌ها و همچنین صنایع مرتبط با حمل و نقل فضایی کاربرد دارد. در ادامه به توضیح کاربرد سیم مسی در صنعت حمل و نقل خواهیم ‌پرداخت.

کاربرد مفتول مسی در ساخت و ساز
کاربرد مفتول مسی در ساخت و ساز
اخبار و مقالات

مفتول مسی در هدایت و توزیع برق تاسیسات و اتصالات الکتریکی زیادی کاربرد دارد. مشخصات بارز فلز مس شامل هدایتگر الکتریکی و دمایی، انعطاف‌پذیری زیاد، پایداری در برابر فرسودگی و مناسب ‌بودن برای لحیم و جوش‌کاری است. مفتول مس باتوجه به ویژگی‌هایش در صنعت ساختمان سازی کارایی بسیار زیادی دارد و همه این ویژگی‌ها برگرفته از هسته ‌اصلی و مرکزی آن یعنی فلز مس است. همانطور که گفته شد این ویژگی‌ها به دو دسته مشخصات فیزیکی و شیمیایی تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تفاوت مفتول مس با آلومینیوم
تفاوت مفتول مس با آلومینیوم
اخبار و مقالات

مس و آلومینیوم، متداول‌ترین موادی هستند که در ساخت مفتول و سیم‌های برق استفاده می‌شوند. عمدة تفاوت بین مفتول مس و آلومینیوم مربوط به مقاومت، رسانایی، وزن و هزینه تهیه آن‌هاست. آلومینیوم از اولیل سال ۱۹۰۰ توسط شرکت‌های تأسیساتی برای انتقال برق استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که از نظر تناسب وزن، انعطاف پذیری و صرفه اقتصادی از مزایای بیشتری نسبت به مس برخوردار است اما مس رسانایی بالاتری نسبت به آلومینیوم داشته و مقاومت کششی نسبتا بالا و شکل پذیری بیشتری دارد.

خرید عمده مفتول مس
خرید عمده مفتول مس
اخبار و مقالات

مفتول مس محصول بسیار پر کاربرد در کارخانه‌‌های تولید کابل و سیم‌‌های هادی است که در این کارخانجات از آن برای ساخت انواع سیم‌های مورد نیاز برای سیم‌کشی ساختمان، سیم‌‌های مخابراتی و… بهره می‌گیرند. در واقع مفتول مسی دارای یک رشته است که جنس آن هم فلز مس است. امروزه به دلیل آن که قیمت مس افزایش چشمگیری داشته است به دنبال فلزی جایگزین برای آن هستند. آلومینیوم و استیل دو فلزی هستند که با توجه به خواص چکش خواری و هادی بودنشان می‌توانند جایگزین فلز مس باشند اما خاصیت آن را ندارند. لازم است بدانید که مفتول مس در عین حال که بسیار منعطف و نرم است اما خیلی مقاومت بالایی در برابر شکستکی و ضربه دارد.

مزایای استفاده از مفتول مس
مزایای استفاده از مفتول مس
اخبار و مقالات

از زمان اختراع آهنربا و تلگراف در سال ۱۸۲۰ از مس در سیم‌کشی برق استفاده می‌شد. اختراع تلفن در سال ۱۸۷۶ تقاضای بیشتری برای مفتول مسی به‌عنوان یک هادی الکتریکی ایجاد کرد. مس، هادی الکتریکی در بسیاری از دسته‌های سیم‌کشی برق است. مفتول مسی در تولید برق، انتقال نیرو، توزیع نیرو، ارتباطات از راه دور، مدارهای الکترونیکی و انواع بی‌شماری از تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود. از مس و آلیاژهای آن نیز برای ایجاد تماس‌های الکتریکی استفاده می‌شود. سیم‌کشی برق در ساختمان‌ها مهم‌ترین بازار صنعت مس است. تقریباً نیمی از مس استخراج شده برای تولید سیم‌های برق و مفتول مسی استفاده می‌شود.

سیم مسی و سوختگی‌های الکتریکی ولتاژ بالا
سیم مسی و سوختگی‌های الکتریکی ولتاژ بالا
اخبار و مقالات

معمولا خیلی کم پیش می‌آید که سوختگی‌های الکتریکی با ولتاژی بالا اتفاق بیافتد اما طبق آمار متأسفانه هر روز شاهد افزایش روز افزون این دست آسیب‌ها هستیم. در شرایط نامساعد فعلی و با توجه به رکود اقتصادی شدید این اتفاق امری بسیار ناخوشایند محسوب می‌شود و خسارات سنگینی به بار می‌آورد. سیم مسی کالایی است ارزشمند که با ویژگی‌های فیزیکی خود مانند توانایی عبور جریان الکتریکی توانسته جایگاه رفیعی در صنعت به دست بیاورد که همین مورد سبب شده تا این محصول در بازار سیاه نیز جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و خرید و فروش شود. دلالان و سارقین به دلیل ارزش بالای محصول اقدام به سرقت و فروش این کالا می‌کنند که گاهاً به علت سوختگی و جراحت راهی بیمارستان می‌شوند. در حال حاضر موارد زیادی را به واحد سوختگی ارجاع می‌دهند که به دلیل سرقت سیم مسی ولتاژ بالا جراحات شدیدی دیده‌اند! 

پیشینه‌ی مس در ایران و جهان
پیشینه‌ی مس در ایران و جهان
اخبار و مقالات

مس، فلزی قرمز رنگ است، که به صورت جامد و خالص در طبیعت یافت می‌شود. این عنصر در جدول تناوبی با نماد شیمیایی Cu و عدد اتمی ۲۹ نمایش داده ‌می‌شود. در دوران باستان، قبرس اولین کشوری بود که از معادن مس خود بهره‌برداری کرد و به همین علت نام این کشور روی این عنصر گذاشته شد (Metal of Cyprus)، البته این نام به علت طولانی بودن دوام زیادی نداشت و پس از چند سال به Cuprum تغییر پیدا کرد. 

سیم‌های مسی و انواع آن
سیم‌های مسی و انواع آن
اخبار و مقالات

با کشف الکتریسیته و جریان برق و به کارگیری این نوع از انرژی در صنایع مختلف، نیاز به ساخت سیم‌های با کیفیت مناسب جهت انتقال این نیرو به وجود آمد. ساخت سیم‌ با حداکثر رسانایی و هدایت الکتریکی موجب می‌شد تا از اتلاف انرژی در این زمینه جلوگیری شود. انتخاب فلزی با رسانایی بالا اولین ویژگی مورد انتظار برای ساخت سیم‌ها بود. از طرفی به دلیل استفاده گسترده سیم‌ها در صنایع مختلف، همزمان نیاز به انتخاب فلزی با قیمت مناسب دو چندان شد.

مفتول مسی چیست؟
مفتول مسی چیست؟
اخبار و مقالات

مفتول مسی یا سیم مفتول سیمی است که یک رشته دارد و از جنس مس است. تولیدکنندگان امروزه از مس تنها برای کارهایی که نیاز به خواص آن دارد استفاده می‌کنند چرا که قیمت مس به شدت بالا رفته و آمار خریدارها پایین آمده است. آلومینیوم و استیل جایگزین‌های مناسبی برای مس نیستند، اما خواص چکش‌خواری و هادی بودن آن‌ها باعث می‌شود تا جای مس را در این مواقع بگیرند. مفتول مسی از ویژگی‌های جالبی برخوردار است و ‎علی‌رغم نرم ‌بودن و منعطف ‌بودن، بسیار محکم و مقاوم است. 

تولید مفتول مسی به روش پروپرزی
تولید مفتول مسی به روش پروپرزی
اخبار و مقالات

فرآیند تولید مفتول مسی به روش پروپرزی طی چند دهه اخیر رشد زیادی داشته است، به‌گونه‌ای که در دودهه گذشته چندین کارخانه در سراسر دنیا با استفاده از این تکنولوژی اقدام به تولید مفتول مسی نموده‌اند.

کاتد مس چیست؟
کاتد مس چیست؟
اخبار و مقالات

مس فلزیست با کاربردهای بسیار متنوع. در واقع خواص فیزیکی و مکانیکی این فلز موجب شده تا از آن در اکثر صنایع استفاده گردد. مس به واسطه داشتن رسانایی الکتریکی فوق العاده‌، بیش‌ترین کاربرد را در صنعت برق و الکترونیک دارد.

این فلز با توجه به نوع مصرف آن در صنایع مختلف، با درصد خلوص‌های متفاوت تولید می‌گردد. به طور مثال، مسی که در صنایع الکترونیک، نظامی و ساختمانی مصرف می‌گردد باید دارای خلوص ۹۹/۹۹٪ باشد.