کاربرد های سیم مسی

فلز مس یکی از پرطرفدارترین فلز در جهان است. زیرا این فلز دارای ویژگی‌های خاصی است. معمولا در این سیم های مسی از روکش‌های عایق و نسوز نیز استفاده می‌شود. عموما از این سیم‌ها در سیم برق، سیم تلفن و... تا حد زیادی استفاده می‌شود.

کاربرد های سیم مسی

در حال حاضر سیم مسی از دیگر انواع سیم بهتر است و طرفداران زیادی دارد. زیرا سیم‌های آلومینیوم در اثر گرما ممکن است، ذوب شود. در صورتی که سیم مسی اینگونه نیست. این سیم دارای مزایای زیادی است، که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

  • این سیم در مقایسه با سایر سیم‌ها از انعطاف بیشتری برخوردار است و به راحتی می‌توان آن را فرم داد.
  • این سیم در برابر عواملی همچون سرما، گرما و خوردگی مقاوم است.
  • هدایت الکترونیکی بالایی نسبت به سایر سیم‌ها دارد.
  • انرژی کمتری مصرف می‌کند.
  • شاخه‌های بیشتری نسبت به سایر سیم‌ها دارد.
  • مقاومت مکانیکی بالایی در مقایسه با سایر سیم‌ها دارد.

استفاده کردن از این سیم مصرف الکتریکی را در بهره‌برداری از انرژی بالا می‌برد. این در صورتی است که سایر فلزات این قابلیت را ندارند. این فلز تقریبا قرمز رنگ است و دو ویژگی بارز آن هدایت الکتریکی و هدایت حرارتی است. سیم مسی در سایز و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. متقاضیان با توجه به نیاز خود اقدام به خرید می‌کنند.

انواع سیم مسی در ساختمان

ما در ادامه به انواع سیم مسی در ساختمان خواهیم پرداخت. معمولا از این سیم در تجهیز کردن چاه، راه‌اندازی صاعقه گیر، صنایع مختلف، ساختمان و... استفاده می‌شود. این سیم در سایزهای مختلفی تولید می‌شود که به طور مختصر به آن می‌پردازیم. این سیم در ابعاد مختلفی همچون 16، 25، 35، 70، 95، 120، 150، 185، 190،240 و... تولید می‌شود.

این سیم از آنجایی که دارای ظرفیت بالایی در الکترونیک است، بسیار پرکاربرد است که در ادامه این متن به کاربرد این سیم پرداخته می‌شود. وزن این سیم متفاوت است، یعنی هر چه مس بیشتری در سیم به کار رفته باشد وزن بیشتری نیز دارد. قیمت این سیم‌ها نسبتا بالا است. زیرا قیمت مس بالا رفته است.

این سیم بسیار کاربردی است و تقریبا در همه امور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این سیم در هدایت کردن برق نیز استفاده می‌شود. این سیم پرکاربرد را می‌توان به راحتی در بازار پیدا کرد. اما توجه کنید که سیمی که می‌خرید اصل باشد یا تقلبی. زیرا اگر تقلبی باشد، این کاربردها را نخواهد داشت.

خرید سیم مسی در بازار

خرید سیم مسی بسیار راحت است، زیرا این سیم به راحتی در بازار یافت می‌شود. اما توصیه می شود، که از سایت یا فروشگاه‌های معتبر خریداری شود. زیرا افراد سودجوی زیادی در بازار هستند، که جنس تقلبی را به جای جنس اصلی به فروش می‌رسانند.

در نتیجه هر چه اندازه سیم بیشتر باشد، قیمت بالاتری هم خواهد داشت. این سیم همانطور که گفته شد، بسیار پرکاربرد است و افراد می‌توانند در هر زمینه‌ای از آن استفاده کنند. اما مراقب باشید، که از شما کلاهبرداری نشود و با گرفتن پول اصل این سیم به شما سیم تقلبی تحویل دهند. این سیمی که بسیار پرکاربرد است به راحتی در بازار یافت می‌شود و کمیابی در بازار نیست.

کاربرد سیم مسی در حمل و نقل

در ادامه قرار است به کاربرد های سیم مسی پرداخته شود. این سیم پرکاربرد در کارهای مختلفی استفاده می‌شود، که در ادامه به چند مورد از آن‌ها پرداخته می‌شود. این سیم پرطرفدار در همه امور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای سیم مسی استفاده در حمل و نقل است. از این سیم در حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، دریایی استفاده می‌شود. این سیم به دلیل مقاومت بالایی که دارد، در خودرو سازی هم استفاده می‌شود. معمولا از این سیم در بخش‌های مهم هواپیما، قطار، خودرو، کشتی و... استفاده می‌شود.

در بیشتر خودروهای هیبریدی از این سیم برای کاهش مصرف سوخت استفاده می‌شود. در ساخت کشتی و بدنه آن استفاده از سیم مسی بسیار ضروری است. زیرا مس مانع ورود آب به داخل می‌شود. در برق‌رسانی‌های راه آهن نیز از این سیم پرکاربرد استفاده می‌شود.

ما در این مقاله سعی کردیم که به طور خلاصه به سیم مسی، کاربرد و انواع آن بپردازیم.