مس چیست و چه کاربردی دارد؟

در طبیعت فلزهای زیادی وجود دارد که برای انسان‌ها مفید و کاربردی هستند یکی از این فلزها فلز مس است. فلزهای موجود در طبیعت در ابتدا از معادن استخراج می‌شوند و برای خالص سازی و جداسازی ناخالصی‌ها به کارخانه‌ها فرستاده می‌شوند و بعد در اختیار تولید کننده قرار می‌گیرد تا قابل استفاده شود.

مس چیست و چه کاربردی دارد؟

این فلز قابلیت‌های زیادی دارد که باعث شده بسیار مورد استفاده قرار گیرد. ویژگی‌های این فلز مس عبارتند از چکش خواری بالا ، رسانایی زیاد ، مقاومت در برابر خوردگی که هر کدام از این ویژگی ها بسیار مفید و کاربردی هستند. این فلز کانه های زیادی دارد که این کانه ها به رنگ های قرمز و آبی و سبز دیده می شوند.

این فلز می‌تواند جریان برق و گرما را هدایت کند و یکی از فلزاتی است که می‌توان آن را ماشین‌کاری کرداین فلز را می‌توان به هر شکلی که خواستید حالت دهید و این نشان دهنده حالت پذیری بالای این فلز است. از این فلز می‌توان به عنوان یک کالای واسطه استفاده کرد . از این فلز چیزهای زیادی می‌توان درست کرد مثل ورقه‌های مسی ، مفتول‌های مسی ، سیم مسی و یا حتی ظرف‌های مسی زیبا که بسیار پرکاربرد و مفید هستند. خرید مفتول مسی بسیار راحت است و از تمام مراکز خرید می‌توان آن را تهیه نمود.

این فلز به رنگ سرخ بسیار زیبایی وجود دارد. که امروزه از آن انواع ظروف مسی را تولید می‌کنند که جلوه بسیار زیبایی دارد. بسیاری از هنرمندان با استفاده از ظروفی که از این فلز تولید می‌شود کسب درآمد می‌کنند. یکی از مهمترین موارد مصرف این فلز در صنعت برق و الکترونیک است. البته در صنایع مختلف هم از این فلز استفاده می‌شود صنایعی مانند: صنایع مکانیکی، متالوژی، شیمیایی و ... که در هر کدام از این صنایع مصارف مختلفی دارد.

از این فلز در صنایع دارویی هم استفاده می‌شود و همچنین در رنگ سازی، پوست و چرم هم از این فلز استفاده می‌شود. این فلز برای سلامت انسان بسیار مفید و کاربردی است و با کشف این فلز دانشمندان سعی کردند که از آن محصولات دارویی تولید کنند که برای سلامت انسان مفید باشد. در کشاورزی هم از این فلز بسیار استفاده می‌شود و می‌توان گفت هم برای انسان‌ها و هم برای گیاهان بسیار مفید است.

فلز مس چه فوایدی دارد؟

از این فلز در صنایع نظامی بسیار استفاده می‌شود و برای حمل و نقل هم بسیار مفید و کاربردی است. برای تولید پوکه و فشنگ و گلوله توپ و همچنین در هواپیما و کامیون و ... هم از این فلز استفاده می‌شود. با توجه به کاربردهای زیادی که این فلز دارد می‌توان گفت یکی از پرکاربردترین و مفیدترین فلزها در جهان است. کارخانه‌های زیادی در ایران و جهان مشغول تولید این فلز هستند و کارخانه‌های تولید کنند این فلز در کشور ما با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته سعی می‌کنند بهترین فلز را تولید نمایند و به سراسر دنیا صادر کنند.

بیشتر مصارف این فلز در صنعت برق و الکترونیک است و این به دلیل رسانایی بالای این فلز می‌باشد در لوله‌ها و مجراها و همچنین برای گرم کردن و یا سرد کردن و انتقال حرارت از این فلز استفاده می‌شود. کیفیت‌های متفاوتی از این فلز تولید می‌شود و برای استفاده در برق و الکترونیک باید از بهترین و با کیفیت‌ترین نوع این فلز استفاده کرد که هم عمر بالاتری داشته باشد و هم رسانای قوی‌تری باشد.

آلیاژهای این فلز عبارتند از : برنج، مس، برنز ، نیکل، نقره که هر کدام از این آلیاژها هم کاربردهای زیادی دارند و بسیار مفید می‌باشند. در خودرو سازی و کشتی‌سازی هم از این فلز با ارزش استفاده می‌شود . همانگونه که در بالا گفته شد یکی از ویژگی‌های این فلز مقاومت در برابر خوردگی است برای همین از این فلز در صنایع غذایی و شیمیایی استفاده می‌شود . در صنایع ساختمان‌سازی و سدسازی و ... هم از این فلز بسیار استفاده می‌شود . بعد از طلا مس یکی از با ارزش ترین فلزها است این فلز دارای رنگی به غیر از رنگ خاکستری است. فلزی که در خاک موجود است بسیار در جهت یابی به افراد کمک می‌کند .